mb  drewm bm  gpolm sm

office365

 

Logo naboru 2021

 

librus

projekt2020

Tekst RR do Rodziców uczniów ZSS


Obowiązki rodziców wynikające z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego: Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w sposób odpowiedzialny i nie zaniedbywać ich. Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w poszanowaniu i akceptowaniu innych ludzi i ich przekonań.

Z punktu widzenia ucznia, trudne może być odnalezienie się w nowej sytuacji społecznej i grupie rówieśniczej oraz konieczność dostosowania się do reguł, zasad i wymagań szkoły. Rodzice z kolei musza pogodzić pracę zawodową, obowiązki domowe itp. oraz doświadczać tego , że ich dziecko jest oceniane, może napotkać trudności w nauce (w końcu nie każde dziecko jest alfą i omegą) czy w relacjach z rówieśnikami, wymaga czasem pomocy w nauce, może mieć kłopot z samodzielnym stawianiem czoła wyzwaniom stawianym przez Nauczycieli. To trudny proces dla coraz mniej dojrzałych społeczno-emocjonalnie dzieci i ich rodziców. DO prawidłowego rozwoju w tym zakresie niezbędni są rodzica jak i nauczyciele i ich wspólne współdziałanie. Brak współdziałania rodziców może utrudnić i spowolnić proces socjalizacji, może budować podwójne normy i wartości (co dobre a co złe), tworzyć w oczach dziecka niespójny obraz rzeczywistości wynikający z różnych przekazów ważnych dla dziecka osób.

Nauczyciele mogą być pomocą i wsparciem dla rodziców lecz nigdy nie zastąpią rodziców. Wielu rodziców uważa, że ciężar wychowania i nauki spada na szkołę, do której uczęszcza ich dziecko. W końcu tam spędza większość czasu, gdy Oni ciężko pracują. I tutaj jest błąd., To jak zachowuje się dziecko w szkole, wynika często z tego jak jest traktowane w domu. Jeżeli rodzice na wszystko mu pozwalają, przymykają oczy na wybryki i podstawiają wszystko pod noc, wówczas dziecko czuje się na tyle pewnie, że robi co chce także poza domem. Owszem, zadaniem szkoły także jest wychowywanie dziecka, poprzez wtłoczenie do jego małego umysłu podstaw nie tylko wiedzy, ale i dobrego wychowania oraz stosunków międzyludzkich. Na nic się to jednak zda, jeżeli właściwego wychowania zaniechają rodzice. Aby się to udało konieczna jest współpraca a nie zrzucanie obowiązku tylko na szkołę. Szkoła nie zastąpi rodziców, a Ci powinni interesować się dzieckiem, być na bieżąco z postępami w nauce i wiedzieć, jak sobie radzi w szkole nie tylko z nauka.

„Apel Twojego Dziecka”

  •         Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co Cię proszę. Niektórymi prośbami jedynie wystawiam Cię na próbę.
  •         Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.
  •         Nie pozwól mi utrwalić złych nawyków. Ufam, że Ty pomożesz mi się z nimi uporać.
  •         Nie postępuj tak, abym czuł się mniejszy niż jestem. To sprawia, że postępuję głupio, żeby udowodnić, że jestem duży.
  •         Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego, co zrobiłem. Potrzebne mi są również bolesne doświadczenia.
  •         Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.
  •         Nie zbywaj mnie, gdy stawiam Ci pytania. Ja znajdę informacje gdzie indziej, ale chciałbym mieć w Tobie przewodnika po świecie.
  •         Nie mów, że mój strach i moje obawy są głupie. Dla mnie są bardzo realne.
  •         Nie zapominaj, jak szybko dorastam. Jest Ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale - proszę Cię - postaraj się

Źródło – Fundacja Dzieci Niczyje

Zespół Szkół Samochodowych

ul. Klonowica 14

71-244 Szczecin

szkola@zss.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny:

tel. centrala 91 439 06 01

 tel. sekretariat ds. młodzieży

91 439 06 01 wew. 22

fax. 91 439 06 01 wew. 39

Inspektor Ochrony Danych (IOD):

iod@spnt.pl

Telefon: +48918522093

urzadmb

 


Bannergstarcad