mb  drewm bm  gpolm sm

 

Logo naboru 2020

 

iDziennikLogo

projekt2020

recenzja1

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”

       Dzieło Verne’a to książka przeznaczona zarówno dla młodzieży młodszej jak i tej starszej. Czyta się ją szybko, wręcz nie można się od niej oderwać. W czasie lektury wkraczamy w świat szalonych przygód oraz licznych niebezpieczeństw. Przy okazji mamy również możliwość poznania egzotycznych kultur i dziwnych dla Europejczyka obyczajów. Jest to, moim zdaniem, najbardziej niesamowita powieść przygodowo-podróżnicza tego francuskiego pisarza.           

       Bohaterem książki jest angielski dżentelmen Phileas Fogg, który początkowo wiedzie nudne i bardzo uporządkowane życie, ale to nieoczekiwanie się zmienia. Zakłada się on bowiem z kolegami, że okrąży świat w 80 dni, a za pomyślnie ukończony wyścig ma otrzymać dwadzieścia tysięcy funtów. Wraz ze swoim służącym Janem Passepartout rozpoczynają podróż. Cały czas depcze im po piętach detektyw Fix, który podejrzewa Fogga o kradzież pieniędzy z banku. Po drodze ratują Hinduskę Audę, w której główny bohater się zakochuje. Krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, przygoda goni przygodę, zawrotne tempo akcji trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej chwili. Nie będę zdradzał zakończenia, ale jest ono dość zaskakujące, więc tym bardziej warto sięgnąć po powieść. 

       Polecam lekturę wszystkim, którzy lubią świat przygód i chcą oderwać się od szarej codzienności. Utwór ukazuje też bardzo pozytywne wartości, jak szlachetność oraz konsekwencja i uczciwość w dążeniu do celu. Dla młodego czytelnika może być to szczególnie cenne.

Adam Wiśniewski, 1 At

Zespół Szkół Samochodowych

ul. Klonowica 14

71-244 Szczecin

szkola@zss.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny:

tel. centrala 91 439 06 01

 tel. sekretariat ds. młodzieży

91 439 06 01 wew. 22

fax. 91 439 06 01 wew. 39

Inspektor Ochrony Danych (IOD):

iod@spnt.pl

Telefon: +48918522093

urzadmb

 


Bannergstarcad