mb  drewm bm  gpolm sm

office365

 

Logo naboru 2021

 

librus

projekt2020

Aktualności biblioteczne

Nauczyciele Samochodówki polecają w listopadzie

nsp listopad   nsp listopad 2

 

Haruki Murakami, Pierwsza osoba liczby pojedynczej.

Nie do wiary, prawda?

Ale lepiej uwierz, Czytelniku, bo naprawdę tak było

Haruki Murakami to najwybitniejszy i najbardziej znany na świecie japoński pisarz.

W tym zbiorze  opowiadań narrator wspomina dawne lata studenckie, pierwsze dziewczyny i miłości , tak intensywne , że powraca do nich myślami już w dojrzałym wieku. Poznamy również pasje, które narodziły się w młodości:  muzyka i baseball. Jak zawsze u Murakamiego świat realny zaprasza w swoje progi postaci i wydarzenia fantastyczne. Spotykamy małpę mówiącą ludzkim głosem oraz  ożywione postacie z dawnego świata jazzu, którym proponuje odnaleźć się w nowych gatunkach muzycznych.

Jak zawsze u Murakamiego humor miesza się ze smutkiem, realność z nierealnością a życie stawia narratorowi nowe pytania.

Z niecierpliwością czekam na pogaduszki na temat książki, Wasze refleksje i oceny.

Dagmara Lewartowska

nauczycielka języka polskiego

 

NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

nczytanie

 

5 października 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Pod opieką polonistki Pani Dagmary Lewartowskiej w akcji wzięli udział uczniowie z klasy 3 BT. W rolę bohaterów utworu Gabrieli Zapolskiej wcielili się kolejno: Kamil Impert – pan Dulski, Franciszek Senda – Hesia, Olgierd Kowalski - Mela, Gracjan Nowakowski – pani Dulska, Kacper Werpachowski – prowadzący.

Nauczyciele Samochodówki polecają w październiku
Propozycja Pana Marka Włoszaka (nauczyciel w-f)

metallica   DSC 0640

W książce "Metallica. Bez przebaczenia" McIver śledzi historię zespołu od momentu jego założenia do roku 2009. Zanim jednak powstała Metallica, było kilku chłopaków, których fascynowała ciężka muzyka. Nim się spotkali, ćwiczyli swoje umiejętności i grali w różnych kapelach. Lars, James, Kirk, Cliff, Dave, Jason, Ron – nastoletni domorośli muzycy już za kilka lat mieli stać się jednym z najgłośniejszych zespołów na świecie. Ich pojawienie się na muzycznej scenie dla niektórych było objawieniem. Metallica szybko odniosła sukces, lecz nie można powiedzieć, by muzyków ominęły nieszczęścia i skandale. O tym właśnie napisał McIver w swojej książce: o wyboistej drodze na szczyt. Ogromną zaletą tej książki jest morze cytatów - niemal na każdej stronie znajdziemy wypowiedzi członków zespołu, ich producentów i innych muzyków. Myślę, że może to irytować tych, którzy liczą na historię zespołu w postaci bardziej fabularyzowanej, ale w kwestii treści książka bezdyskusyjnie na tym zyskuje. Również profesjonalny był rozdział poświęcony wypadkowi, śmiertelnemu dla Cliffa Burtona, którego okoliczności do dziś nie zostały wyjaśnione. Autor dociera do źródeł i przedstawia wszystkie pewne informacje, jakie mógł uzyskać - nie znajdziemy tu cienia jego ewentualnych spekulacji.

Uważam że mamy do czynienia z naprawdę dobrą, rzetelną biografią. Ta pozycja jest warta przeczytania i na pewno nie zawiedzie żądnego wiedzy czytelnika.

Uczniowie Samochodówki polecają J

Trylogię Czarnego Maga Trudi Canavan poleca

Kacper Kwiasowski z klasy 1 BT

gm

 

Trudi Canavan to pisarka, której polski czytelnik raczej nie ma prawa rozpoznać. A przynajmniej takiego prawa nie miał przed pojawieniem się na sklepowych półkach Gildii Magów. Nie trzeba być licencjonowanym przepowiadaczem przyszłości, by nabrać pewności, że nazwisko Canavan, jeśli nie stanie się powszechnie znane, to przynajmniej nie będzie wywoływało zakłopotania wśród księgarzy. Czemu? To proste jak zaklęcie chodzenia po wodzie: mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrze napisaną książką fantasy. Gildia Magów to pierwszy tom znakomitej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód. Historia młodej dziewczyny, Sonei, która odkrywa, że ​​posiada magiczne zdolności. Jako dziewczyna ulicy z niższej klasy, mieszkająca w slumsach wyimaginowanego miasta Imardin ze swoją ciocią i wujkiem, Sonea żyła w nędzy i nienawiści do snobistycznej wyższej klasy tego miasta. Każdego roku magowie Imardin przeprowadzają czystkę, podczas której zamiatają ulice Imardin, próbując wyeliminować żebraków i włóczęgów. Nic dziwnego, że masy Imardin nigdy nie były szczególnie podekscytowane tą ideą, więc pewnego dnia Sonea, płonąca odrazą do Gildii Magów, rzuca kamieniem w taumaturga. Chronieni magicznymi tarczami magowie z Imardin nigdy nie spodziewali się, że będą zagrożeni atakiem ze strony mieszkańców slumsów… ale skała Sonei bez wysiłku omija ich tarcze, by uderzyć niczego niepodejrzewającego maga. Od tego momentu magowie wpadają w stan pełnej paniki, próbując wyśledzić Soneę, podczas gdy Sonea, wychowana w środowisku nieufnym wobec magów, próbuje im uciec. Odkąd dziewczyna odkryła drzemiącą w sobie moc, nie potrafi już zamknąć bramy do jej źródła. Magiczna potęga, raz w niej rozbudzona, będzie już zawsze próbowała wydostać się na zewnątrz, co może skończyć się nawet zagładą miasta.

Gildia Magów rekrutowała magów wyłącznie z wyższych warstw społeczeństwa, rażąco ignorując niższe klasy. Jako utalentowany mag, który okazuje się być potencjalnie potężniejszy niż wielu obecnych członków gildii, Sonea wysyła fale po gildii, z których wielu boi się praktykującego łotra. Poddana corocznemu obserwowaniu Czystki, Sonea naturalnie boi się wysiłków Gildii, by ją zlokalizować i najgorszego, więc zawiera układ z podziemiem Imardin, mroczną organizacją znaną jako Złodzieje, która pomaga jej w uniknięciu schwytania. Już teraz widzimy początki konfliktu klasowego. Jednak to się nie kończy. Ogólnie uwielbiam to, że Canavan postanowiła uczynić konflikt klasowy tak integralną częścią jej fabuły, bez tego większość historii byłaby niekompletna.

Innym aspektem Gildii Magów, który szczególnie mi się podobał jest prosta fabuła - Sonek i jej związku z Gildią. Chociaż są ślady romantycznego związku między Soneą i jej przyjaciółką z dzieciństwa Cerni, Canavan. Autorka zdecydowała się nie rozwijać tego wątku pobocznego, a ja pochwalam jej decyzję w czasach, gdy wydaje się, że każda powieść z nastoletnimi bohaterami powinna zawiera jakąś historię miłosną. Wprowadzenie romansu w Gildii Magów odciągnęłoby mnie od głównej fabuły, jednocześnie nie dodając wiele wartości do fabuły. Zwłaszcza w przypadku silnych i realistycznych postaci, więcej wątków pobocznych wydawałoby się po prostu niepotrzebne. Więc chociaż zwykle jestem fanem epickiej fantazji i mnóstwa innych wątków w powieści, podobała mi się Gildia Magów za to, że jest dokładnym przeciwieństwem tych książek.

Podsumowując, uważam, że "Gildia Magów" jest interesującą lekturą i wyróżniająca się wśród wielu innych high fantasy; to mocny początek Trylogii Czarnego Maga.

Zespół Szkół Samochodowych

ul. Klonowica 14

71-244 Szczecin

szkola@zss.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny:

tel. centrala 91 439 06 01

 tel. sekretariat ds. młodzieży

91 439 06 01 wew. 22

fax. 91 439 06 01 wew. 39

Inspektor Ochrony Danych (IOD):

iod@spnt.pl

Telefon: +48918522093

urzadmb

 


Bannergstarcad