mb  drewm bm  gpolm sm


Logo naboru 2019

 

iDziennikLogo

projekt2020

Aktualności biblioteczne

książki online

Biblioteka szkolna zachęca do korzystania z książek ONLINE

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej została zrealizowana przez Uniwersytet Gdański w ramach projektu UNESCO "Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata". Zawiera znaczące utwory literatury polskiej wolne od praw autorskich i jest dostępna bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Poszczególne teksty utworów literackich prezentowane są w całości. Użytkownik znajdzie tu alfabetyczny indeks autorów, tytuły w porządku chronologicznym, noty biograficzne, ilustracje z zakresu literatury i kultury.

Akademia lektur
Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.

Staropolska
Staropolska to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (ŚREDNIOWIECZE - RENESANS - BAROK).

audycja1

Fumio Sasaki nie jest oświeconym ekspertem od minimalizmu, to po prostu zwykły facet, który był zestresowany w pracy, niepewny siebie, i ciągle porównywał się do innych – dopóki któregoś dnia nie zdecydował się zmienić czegoś w swoim życiu, wyrzucając z domu wszystko powyżej niezbędnego minimum. Korzyści z tego były natychmiastowe i zdumiewające: po usunięciu swoich gratów Sasaki nareszcie poczuł prawdziwą swobodę, spokój umysłu i radość z chwili obecnej.

7  marca  2019  Eryk  Boguszewski  z  klasy  IV b w audycji czytelniczej  starał się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego mierzymy swoją wartość według rzeczy, które posiadamy?  W jaki sposób ruch minimalistyczny nie tylko przekształca przestrzeń wokół nas, ale także naprawdę wzbogaca nasze życie? Przy okazji Eryk podzielił się swoim osobistym przeżyciem minimalizmu oraz poradzi, jak przeprowadzić proces minimalizacji, odsłaniając głębię przemian, jakie przeszedł od czasu, gdy pozbył się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Korzyści z minimalistycznego stylu życia może osiągnąć każdy.

recenzja2Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”

       Książka, do której często powracam to Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Utwór ma charakter dokumentu, zresztą jest oparty na pamiętniku jednego z bohaterów – Zośki. Akcja dzieje się w okupowanej przez hitlerowców Polsce, a sama powieść została wydana jeszcze w czasie wojny.

       Ogromny atutem książki jest poza warstwą historyczną, ukazanie bohaterskich postaw młodych żołnierzy Szarych Szeregów, dla których przyjaźń, wierność oraz ojczyzna nie były pustymi słowami. Towarzyszyło im ciągłe niebezpieczeństwo, ale próbowali zachować godność w tym okrutnym świecie. Utwór niesie więc głęboki uniwersalny przekaz, podkreślający wagę tych wartości, które, szczerze mówiąc, w dzisiejszych czasach są często lekceważone.

       Dziś coraz trudniej spotkać takich bohaterów jak Alek, Rudy czy Zośka, jednak to dzięki takim ludziom możemy żyć w wolnym kraju. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, ponieważ dzięki niej możemy nauczyć się, jak być prawdziwym patriotą i jakiej ofiary czasami to wymaga. Warto wiedzieć, ,, jak pięknie żyć i jak pięknie umierać…”

Oskar Muraszko, 1 Ct

recenzja3

Andrzej Sapkowski „Ostatnie życzenie”

       Postać Wiedźmina a właściwie Geralta z Rivii jest już bliska chyba każdemu miłośnikowi fantasy. Jest nie tylko znana z literatury, ale przede wszystkim gier komputerowych. W 1993 roku została wydana pierwsza książka stanowiąca wstęp do cyklu o Geralcie Ostatnie życzenie.

       Czyta się ją z przyjemnością głównie za sprawą ciekawego i zróżnicowanego języka. Styl, którym posługuje się Sapkowski szybko wprowadza odbiorcę w tajemniczy i często okrutny świat oraz buduje niesamowity, słowiański klimat opowieści. Można tu znaleźć dużo znanych mitycznych stworzeń, takich jak strzygi, wampiry, bruxy, gnomy czy smoki. Jednym z głównych wątków przewijających się przez całą sagę, jest historia miłości Gerałta i czarodziejki Yennefer. W czasie lektury poznajemy także przyjaciela Wiedźmina trubadura Jaskiera oraz towarzyszymy bohaterowi w czasie walk z potworami, których jest najemnym zabójcą.

       Myślę, że warto przeczytać ten utwór, szczególne w tę jesienną, deszczową porę, co ułatwi wczucie się w jego brutalny i niepowtarzalny klimat. Polecam zresztą cały cykl wiedźmiński, nie tylko tym, którzy go jeszcze nie znają, ale również fanom gier kojarzących Geralta tylko z ekranu komputera.

Jakub Matusiewicz, 3 Bt

recenzja1

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”

       Dzieło Verne’a to książka przeznaczona zarówno dla młodzieży młodszej jak i tej starszej. Czyta się ją szybko, wręcz nie można się od niej oderwać. W czasie lektury wkraczamy w świat szalonych przygód oraz licznych niebezpieczeństw. Przy okazji mamy również możliwość poznania egzotycznych kultur i dziwnych dla Europejczyka obyczajów. Jest to, moim zdaniem, najbardziej niesamowita powieść przygodowo-podróżnicza tego francuskiego pisarza.           

       Bohaterem książki jest angielski dżentelmen Phileas Fogg, który początkowo wiedzie nudne i bardzo uporządkowane życie, ale to nieoczekiwanie się zmienia. Zakłada się on bowiem z kolegami, że okrąży świat w 80 dni, a za pomyślnie ukończony wyścig ma otrzymać dwadzieścia tysięcy funtów. Wraz ze swoim służącym Janem Passepartout rozpoczynają podróż. Cały czas depcze im po piętach detektyw Fix, który podejrzewa Fogga o kradzież pieniędzy z banku. Po drodze ratują Hinduskę Audę, w której główny bohater się zakochuje. Krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, przygoda goni przygodę, zawrotne tempo akcji trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej chwili. Nie będę zdradzał zakończenia, ale jest ono dość zaskakujące, więc tym bardziej warto sięgnąć po powieść. 

       Polecam lekturę wszystkim, którzy lubią świat przygód i chcą oderwać się od szarej codzienności. Utwór ukazuje też bardzo pozytywne wartości, jak szlachetność oraz konsekwencja i uczciwość w dążeniu do celu. Dla młodego czytelnika może być to szczególnie cenne.

Adam Wiśniewski, 1 At

Zespół Szkół Samochodowych

ul. Klonowica 14

71-244 Szczecin

szkola@zss.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny:

tel. centrala 91 439 06 01

 tel. sekretariat ds. młodzieży

91 439 06 01 wew. 22

fax. 91 439 06 01 wew. 39

Inspektor Ochrony Danych (IOD):

iod@spnt.pl

Telefon: +48918522093

urzadmb

 


Bannergstarcad