mb  drewm bm  gpolm sm

office365

 

Logo naboru 2021

 

librus

projekt2020

Aktualności biblioteczne

Nauczyciele Samochodówki polecaja…

Stephen Hawking Moja krótka historia

nsp kwiecien22

Polecam wszystkim autobiografię genialnego astrofizyka Stephena Hawkinga. Człowieka znanego nie tylko z przenikliwego intelektu i nowatorskich teorii kosmologicznych, ale również z siły ducha oraz specyficznego humoru pozwalających mu walczyć z nieuleczalną chorobą. Głęboko zapadła mi w pamięć jego poruszająca się na wózku sylwetka i głos z syntezatora, dzięki któremu mógł komunikować się z otoczeniem. Pytania, jakie zwykle zadajemy sobie poznając dzieje tak wybitnych jednostek dotyczą czasów, w których przyszło im żyć, relacji z innymi ludźmi i wewnętrznych motywacji popychających do przekraczania kolejnych ograniczeń. Ponadprzeciętne umysły bywają często niezrozumiale, samotne, jakby nieprzystosowane do epoki, w której żyją. Hawking był jednak osobą znaną, wręcz celebrytą, wypowiadającym się również w kwestiach niekoniecznie związanych z jego naukową specjalnością. O sobie mówi z dużym zabarwionym nutką autoironii dystansem, nie skupia się za bardzo na ciemniejszych stronach życia. Książka pozbawiona jest zbędnego patosu, dzięki temu postać autora staje się bliższa czytelnikowi. Pozwala nam to choć trochę przeniknąć tajemnice niezwykłej osobowości badacza wszechświata. 

                                                                                                                                                  Piotr Młynek

nauczyciel języka polskiego

Nauczyciele Samochodówki polecaja…

PIERWSZY ŚNIEG

Najlepsza książka roku w Norwegii.

nsp marzec

 

Książka jest świetna. Od pierwszych stron wchodzimy w mroczny klimat zbrodni. Jest akcja, jest napięcie, nie ma zbędnego opisu krajobrazu. Jeśli się pojawia: jest on krótki i treściwy. Autor skupia się na akcji, na utrzymaniu napięcia i niepewności.

Pisarz celowo przeplata różne wątki, by ostatecznie z tego chaosu wydobyła się logicznie poukładana całość. W Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg, nadchodzi zima. W ogrodzie Birte Becker pojawia się bałwan, jednak nie ulepił go ani synek, ani też jej mąż. Bałwan złowieszczo patrzy w okna domu. Następnego dnia o poranku nikt już nie spotka Birte, tego dnia ani żadnego innego. Birte znika jak wiele innych kobiet w ciągu dwudziestu ostatnich lat znikało, gdy spadał pierwszy śnieg. W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list: wkrótce spadnie pierwszy śnieg. Wtedy on znów się pojawi. Bałwan. A kiedy śnieg zniknie, okaże się, że znów zabrał kogoś ze sobą. Hole zaczyna łączyć cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Ofiarą jest zawsze zamężna kobieta. Wiadomo, że po Oslo krąży seryjny zabójca a Hole jest specjalistą od rozwiązywania makabrycznych zagadek.

Polecam ten genialny kryminał, trzymający w napięciu do końca.

Agnieszka Marzec
nauczycielka geografii

DSC 0667

Zrób sobie prezent – wypożycz książkę na Święta!

W bibliotece czeka na Was pierwsza tura książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – nowości z ostatnich miesięcy. Każdy znajdzie coś dla siebie: kryminały, thrillery, sensacja, fantastyka, fantazy, literatura młodzieżowa, obyczajowa, psychologia, historia, komiksy. Miło będzie spędzić świąteczny czas z ciekawą lekturą i kubkiem ciepłej czekolady.
Zapraszamy!

Nauczyciele Samochodówki polecają…

THE MYSTERY OF THE BLUE TRAIN

nsp styczen 1 

Tytuł tej recenzji jest po angielsku, gdyż książka jest w wersji angielskiej. A mysterious woman, a legendary cursed jewel, and a night train from London to the French Riviera -- ingredients for the perfect romance or the perfect crime? When the train stops, the jewel is missing, and the woman is found dead in her compartment. It's the perfect mystery, filled with passion, greed, deceit, and confusion.

Jak wszystkie książki Agathy Christie jest to kryminał - mało znany, jeszcze nie doczekał się ekranizacji. Lubię czytać kryminały i zazwyczaj wiem już na początku kto jest mordercą, a tutaj moje 'zgadywanie' nie sprawdziło się. Za to nieodłączny detektyw Herkules Poirot wydedukował bezbłędnie ... ale dopiero pod koniec książki, czyli jest gorszy niż porucznik Borewicz.

Język jest "easy read" ale na poziomie trzecich / czwartych klas. I do recommend it for older students.

Mirosław Siemieniuk, 

nauczyciel języka angielskiego

Nauczyciele Samochodówki polecają w listopadzie

nsp listopad   nsp listopad 2

 

Haruki Murakami, Pierwsza osoba liczby pojedynczej.

Nie do wiary, prawda?

Ale lepiej uwierz, Czytelniku, bo naprawdę tak było

Haruki Murakami to najwybitniejszy i najbardziej znany na świecie japoński pisarz.

W tym zbiorze  opowiadań narrator wspomina dawne lata studenckie, pierwsze dziewczyny i miłości , tak intensywne , że powraca do nich myślami już w dojrzałym wieku. Poznamy również pasje, które narodziły się w młodości:  muzyka i baseball. Jak zawsze u Murakamiego świat realny zaprasza w swoje progi postaci i wydarzenia fantastyczne. Spotykamy małpę mówiącą ludzkim głosem oraz  ożywione postacie z dawnego świata jazzu, którym proponuje odnaleźć się w nowych gatunkach muzycznych.

Jak zawsze u Murakamiego humor miesza się ze smutkiem, realność z nierealnością a życie stawia narratorowi nowe pytania.

Z niecierpliwością czekam na pogaduszki na temat książki, Wasze refleksje i oceny.

Dagmara Lewartowska

nauczycielka języka polskiego

 

Zespół Szkół Samochodowych

ul. Klonowica 14

71-244 Szczecin

szkola@zss.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny:

tel. centrala 91 439 06 01

 tel. sekretariat ds. młodzieży

91 439 06 01 wew. 22

fax. 91 439 06 01 wew. 39

Inspektor Ochrony Danych (IOD):

iod@spnt.pl

Telefon: +48918522093

urzadmb

 


Bannergstarcad